Szpinak przede wszystkim słynie jest zaliczany jako produkty niskokaloryczny. To już duży jego atut.
Poza tym jest bogaty w potas, cynk, mangan, magnez i żelazo oraz witaminy, m.in.: kwas foliowy, niacynę, A, B i C
Może wykazywać pozytywny wpływ na proces widzenia i przeciwdziałać zaćmie oraz zwyrodnieniu plamki żółtej poprzez wysoką zawartość beta-karoten, luteiny i ksantyny. Co ciekawe, składniki te pięciokrotnie lepiej przyswajają się ze szpinaku gotowanego!
ten efekt, szpinak musi być rozdrobniony i zmiksowany - zatem warto dodawać go do koktajli w diecie odchudzającej. Istnieje naprawdę duuuża różnorodnośc koktajli, w których sprawdzi się szpinak. Wiele z nich znajdziecie w moich dietach.
Wysoka zawartość potasu, kwasu foliowego a także niski poziom sodu szpinaku korzystnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy m.in, poprzez redukcję ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszenia ryzyka zawału i udaru
chronią przed chorobą wieńcową
Zawartość epoksyksantofili, neoksantyny i wiolaksantyny zmniejszają aktywność nowotworową - możwe przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.
!!Pamiętajmy jednak, że zawiera duże ilości soli szczawianowych, dlatego jego większe ilości nie nie są wskazane w kamicy moczowej, chorobach reumatologicznych, dnie moczanowej i chorobie wrzodowej.
Bibliografia:
Wojciech Malchrzak i wsp. Szpinak – zdrowa, nieco zapomniana roślina, Med Rodz 2019; 22(3): 142-145
Twój komentarz