Michał Marciniak
Gabinet Premium
30 Kwie

Zdrowe strony kawy

Kawę pije większość z nas. Towarzyszy nam w ciągu dnia do posiłku, śniadania, deseru, czy w towarzystwie. Słynie z możliwości pobudzających jeśli nie pije się jej za często, wtedy organizm się szybko adaptuje i nie wywołuje efektu porządanego. Jednak jakie jeszcze pozytywne lub może negatywne wpływy kryje w sobie mała czarna? 

Pilnuj picia wody kiedy spożywasz więcej kawy

Kofeina zawarta w kawie działa moczopędnie. Stąd kiedy ją pijemy nalezy pamiętać o właściwym nawadnianiu organizmu. Spożycie kofeiny w ilości do 300 mg (ok. 3-4 filiżanek kawy) nie prowadzi do stanu nadmiernego odwodnienia organizmu. Regularne picie kawy zwiększa tolerancję na kofeinę i przestaje ona działać moczopędnie.

Alergia, a kawa

Kwasy organiczne w naparze kawy oddziałują korzystnie na układ odpornościowy. Wpływają na obniżenie ilości histaminy (substancji wywołującej stany alergiczne). Kofeina działa także rozkurczająco naczynia krwionośne, neutralizując niektóre objawy alergii, szczególnie astmy. 

Kawa wpływa na cholesterol

Nadmiar kawy w diecie może wpływać na zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi. Za efekt ten odpowiedzialne są wchodzące w skład tłuszczu kawowego diterpeny (głównie cafestol i kahweol). W poszczególnych rodzajach naparu kawy występuje jednak różna zawartość tych związków. Z drugiej jednak strony, zawarte w kawie związki polifenolowe hamują utlenianie cholesterolu, odkładanie go w ścianach naczyń krwionośnych oraz tworzenie blaszek miażdżycowych. Zatem nie taki diabeł straszny jak go malują.

Kiedy pić kawę, na czczo czy po posiłku?

Wieczny dylemat i ciągle pojawiąjace się pytanie. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.  Picie kawy z samego rana na pusty żołądek może podrażniać błony śluzowe przewodu pokarmowego i sprzyjać chorobie wrzodowej. Efekt ten można w pewnym stopniu złagodzić dodając do kawy śmietankę lub mleko, które wpływają na alkalizację treści żołądkowej. Osoby mające problemy żołądkowe bardziej służyć kawa wypita po posiłku, czego z kolei nie powinno polecać się osobom cierpiącym na niedobory żelaza. Polifenole zawarte w kawie mają bowiem zdolność wiązania żelaza i tym samym utrudniają jego wchłanianie. Spożycie pokarmu wraz z kawą może zmniejszyć przyswajanie żelaza aż o 40%.

Kawa wpływa na wzrost ciśnienia

Kofeina w kawie podnosi średnio o 4-5 mmHg ciśnienie skurczowe oraz 8-10 mmHg rozkurczowe. Maksymalny wzrost ciśnienia jest widoczny po ok. 2-3 godz. Jeżeli jednak kawa wypijana jest codziennie w podobnych ilościach efekt ten zanika. Dopiero po 1 dniu abstynencji może ponownie podnieść ciśnienie o parę kresek. U osób pijących kawę systematycznie nie może ona bezpośrednio zwiększać ryzyka nadciśnienia. Wiadomo jednak, że pacjenci z podwyższonym ciśnieniem krwi mogą być bardziej wrażliwi na działanie kawy, zwłaszcza, gdy wypijają ją okazjonalnie. Po przekroczeniu dawki 10 mg kofeiny / 1 kg masy ciała (1 filiżanka kawy zawiera średnio 60-100 mg kofeiny) może u nich dojść do zaburzeń w pracy mięśnia sercowego. Picie kawy w umiarkowanych ilościach samo w sobie nie zwiększa ryzyka nadciśnienia, chyba że występuje z innymi, niekorzystnymi elementami stylu życia, jak palenie papierosów, stres, nadwaga, czy mała aktywność fizyczna.

Inny wpływ kawy

Istnieje wiele naukowych badań świadczących o jej prozdrowotnym, a nawet terapeutycznym działaniu na organizm ludzki. Kawa może chronić przed rakiem, redukować nadwagę, utrudniać życie bakteriom, toczyć walkę z pyłkami, likwidować kamienie żółciowe, a nawet pomagać leczyć cukrzycę i chorobę Parkinsona. Jedna piąta suchej masy naparu kawowego stanowi rozpuszczalny błonnik pokarmowy, który wywiera istotny wpływ na pobudzenie pracy jelit. Już kilkanaście minut po spożyciu kawy obserwuje się wzmożoną perystaltykę jelit, co zapobiega zaleganiu związków toksycznych i zmniejsza ryzyko rozwoju raka okrężnicy.

Pamiętajmy jednak, że tak jak w przypadku innych produktów z kawą należy nie przesadzić. Co za dużo to nie zdrowo :) 

Twój komentarz




POKAŻ