Michał Marciniak
Gabinet Premium
15 Maj

Choroby cywilizacyjne, czyli powszechny problem dzisiejszych czasów

Czym jest choroba cywilizacyjna? Jakie zaburzenia zaliczają się do tej grupy? Jak postępuje? Jakie są prewencyjne działania? Oto kilka nasuwających się pytań na ten temat. 

Choroba cywilizacyjna można rozumieć na różne sposoby, ale trafnie wydaje się wytłumaczyć, po prostu. Wydaje się, że choroba cywilizacyjna następuje pod wpływem postępu cywilizacyjnego, który z czasem był obecny w coraz większym natężeniu. Choroby te są coraz bardziej widoczne i powszechne przez co zwięsza się świadomość ludzi. Lecz to nie powstrzymało do ich dalszego rozwoju i szerzenia się na większą skalę. Szczególnie w krajach wysoko i średnio rozwiniętych tą tendecję da się lepiej zauważyć. Schorzenia zaliczające się jako choroba cywilizacyjna to m.in. cukrzyca, nadciśnienie, miażdzyca, choroby serca, choroba wrzodowa, refluks, nawaracające biegunki czy zaparcia, nowotwory, choroby psychiczne jak np. depresja. 

WIadomym jest, że postęp cywilzacyjny ma tu główny udział. Jednak geneza zaczęła się od uproszczania sobie życia, czyli od prostych urządzeń ułatwiających codzienną pracę, a kończąc na łatwo dostępnej żywności. Niestety dążąc do rozwoju cywilizacyjnego nie przewidzieliśmy następsw za tym idących. Dostęp do produktów bardzo ułatwiony, na sklepach pełno zróżnicowanej żywności, niewiadomo co wybrać. Idziemy do sklepu zamiast ustalonych pięciu pozycji na liście zakupów kupujemy ich dwadzieścia - tak działa psychologia sprzedaży. Z czego duży procent to żywność przetworzona. Doskonale znana - łatwa, szybka do spożycia, którą można podgrzać w mikrofali lub zjeść od razu. 

Razem z takim rozdzajem żywności otrzymujemy coś gratis, np. w postaci konserwantow, przeciwutleniaczy, barników i innych dodatków, które niekoniecznie są nam na codzień potrzebne. Wiele z tych dodatków jest (było więcej, teraz producenci zwracają większą uwagę na składniki przez świadomośc konsumenta) dla nas szkodliwych, a nie tylko potrzebnych. Weźmy jako przykład wysoką ilość cukrów prostych - wysoki indeks glikemiczny powoduje niekorzystny wpływ na gospodarkę cukrową naszego organizmu. Powoduje to między innymi powolny proces rozwijania stanu przedcukrzycowego, a potem cukrzycy. Dochodzi nadwaga, potem otyłość, nadciśnienie, miażdzyca, problem z kondycją i poruszaniem się - organizm niedomaga. 

To jedne z przyczyn powstawania w.w. chorób cywilizacyjnych, składa się na to wiele innych czynników, takich jak:

  • brak aktywności fizycznej
  • nieodpowiednia obróbka żywności 
  • jedzenie w pośpiechu
  • nieplanowanie posiłków
  • podjadanie między posiłkami
  • doprowadzanie do dużego głodu (przez co sięgamy po byle co)
  • stosowanie wysokokalorycznych sosów
  • nieregularne jedzenie
  • jedzenie o zbyt później porze w dużych ilościach
  • nieodpowiednia podaż wody

W jaki sposób można z tym walczyć?

Odpowiedź na pytanie jest zawarta w odwrotnym działaniu czynników, które to powodują. Prosto ujmując, jedzmy zdrowe, nieprzetworzone produkty, dużo owoców i warzyw (owoce jako częsty dodatek do głównych posiłków), wybierajmy ciemne żytnie pieczywo/typu graham, odpowiednia podaż wody około 2-2,5 litra dziennie, regularna aktywność fizyczna (przynajmniej 2-3 w tygodniu), wysypiajmy się, redukujmy stres, a nie go pogłębiajmy. 

Zastosowanie tych kilku zasad i ich przestrzegania pozwoli zadbać o nasze zdrowie długoterminowo. 

 

Twój komentarz




POKAŻ